Markéta Mitrová

 

Tvořím šperky – to je mou vášní, mým naplněním, životním posláním.

Šperkařské řemeslo ovládám velmi dobře – z vnějšího pohledu by se mohlo zdát, že jsem už dávno vystoupila na vrchol. Věnovala jsem se zakázkové výrobě šperků pro prestižní firmu v Pařížské ulici v Praze. Ale jako by ten svět luxusních šperků přicházel o svou lidskost, šperky o svou hloubku a opravdovost.

 

Život je mocný učitel.

Umí nás přivádět do míst, kam bychom se sami nevydali, vstupovat do rovin, o kterých netušíme, že jsou v nás obsaženy. Ze dne na den přišla bolest do rukou a já přestala hýbat rukama v zápěstích. Obrovské bolesti mě provázely celé roky.
Jak jsem mohla tvořit, když jsem měla co dělat, abych se dokázala postarat sama o sebe, abych si mohla zavázat boty, pořádně se v klidu napít z hrnku, jíst příborem? Těžce. Ale byl to začátek nové cesty.

Veliký zlom nastal, když jsem si dovolila tvořit naprosto bez omezení. Už jsem věřila sama sobě. S každým krokem do nitra sebe samé se vracela i síla do mého života – mé ruce se rozhýbávaly, já jsem se narovnávala.

 

Dnes cítím za své ruce velikou vděčnost.

Cítím vděčnost za to, co jimi mohu nést a jakou kvalitu předávat. Za to, že mohu tvořit na vysoké šperkařské a umělecké úrovni s perfektním řemeslným zpracováním.

Kladu veliký důraz na kvalitu materiálů, se kterými pracuji – na zlato, stříbro a drahé kameny. Jsou vyjádřením kvalit, která má tvorba přináší. Drahé kameny celou mou tvorbu prohlubují a posouvají ještě do jiného mocného rozměru – jsou to krásné živé entity.

Je krásné sledovat, s jakou hloubkou a kam až se můžou mé šperky dostat. Ony totiž opravdu pomáhají lidem propojit se se svým nitrem, objevit své ztracené kousky svého Já a vyzdvihnout je na světlo. Jsou to mocné entity, průvodci na cestě. Nevytvářím šperky pro situaci, v níž se člověk nachází právě teď, ale zhmotňuji průvodce na cestu dál.

 

Srdce
Životopis
narozena 1976, Praha
2018Tvorba originálních šperků
2010 – 2017Zakázková tvorba
2002 – 2010Carollinum, Praha – tvorba zakázkových šperků
1999 – 2002Granát Turnov – návrhy a vývoj šperku
1995 – 1999Střední uměleckoprůmyslová škola Turnov – šperk
1994Soukromá mistrovská škola uměleckého designu v Praze – šperk
1990 – 1993SOU Praha – zlatnice, klenotnice